Ötödik Szentágothai Nap a Magyar Tudomány Ünnepén

Immáron ötödik alkalommal rendezték meg a Szentágothai János Kutatóközpont tudományos ünnepségét, a Szentágothai Napot a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozatának keretében.

V. Szentágothai Nap a Magyar Tudomány Ünnepének keretében

 

A Szentágothai János Kutatóközpontban idén is méltó módon, tudományos előadásokkal emlékeztek meg a névadó születésnapjáról. A rendezvény keretében tartották az intézményben megvalósuló projekt ünnepélyes megnyitóját, melynek célja a chip technológia alkalmazása a mesterséges megtermékenyítés sikerességének növelése érdekében. A 36 hónap időtartamú, 1,975 milliárd forint összköltségvetésű kutatói program az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg.

 

V. Szentágothai Nap a Magyar Tudomány Ünnepének keretében

 

Az V. Szentágothai Napon az elmúlt évekhez hasonlóan magas színvonalú tudományos előadásokat hallgathattak meg az érdeklődők. Az ünnepélyes megnyitót követően, Szentágothai Jánosra emlékezve, Prof. Dr. Lázár Gyula tartott előadást „Szentágothai, a tudós és az ember” címmel.

 

V. Szentágothai Nap a Magyar Tudomány Ünnepének keretében

 

A 2013-ban alapított Szentágothai és junior Szentágothai Díj átadására is sor került. Idén Szentágothai Díjban részesült Prof. Dr. Sümegi Balázs, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának intézetigazgató egyetemi tanára, a Szentágothai Kutatóközpont Genomikai és kísérletes kardiológiai kutatócsoportjának vezetője. A junior Szentágothai Díjat Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának tanársegédje, a Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai kutatócsoportjának tagja kapta. Mindkét díjazott a plakettek átvételét követően rövid, színvonalas előadással mutatta be munkásságát.

 

V. Szentágothai Nap a Magyar Tudomány Ünnepének keretében

 

A program részeként rendezték meg a „Chip-technológia alkalmazása a humán in vitro fertilizáció eredményességének javításában” című projekt sajtónyilvános megnyitóját, ahol Prof. Dr. Kovács L. Gábor, a projekt szakmai vezetője mutatta be a Széchenyi 2020 program keretében megvalósuló, 100% támogatási intenzitású pályázatot.

A projekt elvárt kimenetele, hogy a Pécsi Tudományegyetem vizsgálatai gyakorlatban is használható, gazdasági vonzatokkal is rendelkező eredményeket szolgáltassanak: koncepciójában az alkalmazott kutatást célozza. A projekt célja, hogy sikeresen hangolja össze az egyetemi kutatás, a klinikai gyakorlat, illetve a vállalati szféra piaci igényeinek területeit. Szakmai, kutatási szempontból a végleges elvárás pedig az, hogy az eddig mesterséges megtermékenyítéssel elért 30%-os eredményességet 50% fölé emelje. Mindezt egy olyan laboratóriumi megközelítéssel, amelynek egyszerűsége, költséghatékonysága lehetővé teszi a szülészeti rutinba történő beillesztését.

 

Fotók: Csortos Szabolcs, UnivPécs

 

Rovat: 
You shall not pass!