Milliárdos fejlesztések a Pécsi Tudományegyetemen

Magyarország kormánya a közelmúltban döntött arról, hogy huszonnégy milliárd forinttal támogatja a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Modern Városok Programhoz kapcsolódó fejlesztéseit. 

Az elsődleges cél a PTE-n tanuló külföldi hallgatók létszámának megduplázása, így 2020-ra ez a szám meghaladhatja az ötezer főt, de a kapcsolódó beruházásokból a lakosság és a teljes régió is rengeteget profitálhat.

Mint ismeretes, 2015 tavaszán Magyarország Kormánya és Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata együttműködési megállapodást kötött a Modern Városok Program keretében, melynek egyik fontos eleme a minőségi felsőoktatás erősítése. Ennek köszönhetően szerves elemként illeszkedik a programba Magyarország első egyeteme, a Pécsi Tudományegyetem, melynek továbbfejlődését a Kormány egy jelentős támogatással segíti elő.

 

 

Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora a kedden Pécsett tartott sajtótájékoztatón elmondta: „A jövőre alapításának 650. jubileumi évfordulóját ünneplő intézményünk ezzel a kormánydöntéssel mérföldkőhöz érkezett, hiszen nem volt még ekkora horderejű fejlesztés a pécsi egyetem történetében az oktatás területén. Az alapvető cél az, hogy a jelenleg a PTE-n tanuló mintegy 80 ország 2700 külföldi hallgatójának létszámát 2020-ra 5000 körülire emeljük, ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a fejlesztésekből a Dél-dunántúli régió, annak teljes lakossága és a magyar hallgatók is rengeteget profitálhatnak. A régió azért, mert korábbi felmérések alapján a külföldi hallgatók jelentős összeget, összesen több milliárd forintot költenek el évente lakhatásra, étkezésre, szórakozásra, utazásra, a magyar hallgatók pedig élvezhetik a pécsi campus fejlesztésével járó modernizáció valamennyi előnyét.” – hangsúlyozta a rektor.

 

A sajtótájékoztatón elhangzott, bár elsősorban az orvosképzés az, amely a zászlóshajója lehet ennek a projektnek, hiszen a pécsi orvoskar eddig is rendkívül népszerű volt a határon túlról érkező fiatalok körében, ugyanakkor messze nem csak erre a képzési területre vonatkoznak a tervezett fejlesztések. A nem orvosi egészségtudományi és a műszaki tudományterületek is egyre vonzóbbak a külföldről a hazai felsőoktatás vérkeringésébe bekapcsolódó diákok számára, de nem szabad megfeledkezni a közgazdaság- vagy a társadalomtudományok területéről sem, hiszen a PTE-n e témakörökben is indítanak képzéseket idegen nyelven. Mindezek mellett a Klinikai Központ épületegyütteseit is fejlesztik majd a program során, amellyel három célt érhetnek el egyszerre: a betegek az eddiginél is jobb körülmények között gyógyulhatnak, az orvostanhallgatók a nyugat-európai kórházak színvonalával vetekedő környezetben szerezhetik meg a gyakorlati tudást, ráadásul tovább javulhat a hazai felsőoktatás egyik legfőbb kiugrási pontjának tekinthető orvosi kutatások feltételrendszere. 

 

Jenei Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem kancellárja a konkrét beruházások és fejlesztések kapcsán elmondta, hogy 2016 és 2019 között teljesen megújul az egyetem orvoskara és annak kollégiuma, sőt, egy vadonatúj épülettel is gazdagodik a campus. „Szintén modernizálni fogjuk a Klinikai Központ Rákóczi úti épületeinek egy részét, az egészségtudományi kar épületegyütteseit, valamint a költséghatékonyabb működtetés miatt egy telephelyre költöző Műszaki és Informatikai Kart. Utóbbinál a duális képzés lehetőségét helyben, a Boszorkány úton is szeretnénk megteremteni a műszaki területen tanuló hallgatóink számára.” – sorolta a kancellár. 

 

Egyértelmű tehát, hogy a Pécsi Tudományegyetem fejlesztéseiből származó előnyöket a hallgatók és az oktatók mellett a régió lakossága is élvezheti majd. Ezen felül a beruházásoknak köszönhetően az építőiparban és a szolgáltatói szektorban egyaránt jelentős fellendülés prognosztizálható, ami rövid távon munkahelyteremtésben, míg hosszú távon a Dél-dunántúli régió felvirágzásában mutatkozhat meg.    

You shall not pass!