Elhunyt Prof. Dr. Lovász György

Megrendüléssel tudatjuk, hogy Prof. Dr. Lovász György, a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar emeritus professzora 2016. október 3. napján életének 85. évében elhunyt.

Prof. Dr. Lovász György

Lovász György (1931-2016)

Lovász György az ELTE Bölcsészettudományi karán végzett földrajz-történelem szakon 1954-ben, majd Nagykanizsán a gépipari technikumban tanított. Bulla Béla, az ELTE professzora bátorítására fogott tudományos kutatásba, a zalai meridionális völgyek keletkezésének a vizsgálatába. Eredményeiről először 1956-ban számolt be közleményben, majd 1970-ben hosszabb tanulmányban foglalta össze véleményét ebben a témában. 1959-ben a Lenti-medence kialakulásáról írott értekezése megvédése után egyetemi doktori címet szerzett, az MTA Dunántúli Tudományos Intézetének tudományos munkatársa lett Pécsett. 1972-ben védte meg „A Dráva-Mura vízrendszer vízjárási és lefolyási viszonyai” c. kandidátusi értekezését, 1977-ben pedig a Duna vízrendszeréről akadémiai doktori értekezését. Ekkor az MTA DTI igazgatóhelyetteseként működött.

1979-ben csaknem egy évtizedre Budapestre, az MTA Földrajztudományi Kutató Intézetbe került. Részt vett Magyarország nagyszabású térképezései programjaiban, jelentősen hozzájárult több tematikus térkép (reliefenergia, lejtőkategória és -kitettség, napfénytartam-veszteség, vízföldrajz) készítési módszerének, jelkulcsának kidolgozásához. Úttörő szerepet játszott a recens geomorfológiai folyamatok térképi ábrázolásában.

1989-ben ismét Pécsett a Janus Pannonius Tudományegyetemen – Tóth Józseffel együtt – megszervezte az egyetemi szintű földrajztanár, majd pedig geográfus képzést. Nyolc évig volt a Természetföldrajzi Tanszék vezetője, és az Egyetem rektorhelyetteseként is vezetői pozíciót töltött be. Ekkor írta az Általános természetföldrajz I-III. és az Általános vízföldrajz egyetemi tankönyveket. 2001 óta professzor emeritusként vett részt a Földrajzi Intézet oktató és kutatómunkájában.

Országos tudománypolitikai munkásságát jellemzi, hogy az MTA Földrajzi Bizottságának évtizedekig volt tagja. A Magyar Földrajzi Társaságban választmányi tag és hosszú ideig a Dél-dunántúli Területi Osztály titkára volt.

Összesen 188 tudományos közleményt jelentetett meg. Kitüntetései: Baranya megyei kutatási díj (1999); a Magyar Földrajzi Társaság Lóczy Lajos emlékérme (2001). Témavezetésével kitűnő doktori dolgozatok készültek: Elekes Tibor 2001-ben, Gyenizse Péter 2003-ban, Tóth Gábor és Újvári Gábor 2006-ban védte meg PhD értekezését.

Lovász professzor bölcsessége, embersége és segítőkészsége mindannyiunknak hiányozni fog.

Emlékét ápoljuk és megőrizzük.

Lóczy Dénes, egyetemi tanár

Prof. Dr. Lovász György búcsúztatója 2016. október 22. napján (szombaton) 13 órakor lesz a Dischka Győző utcai (4-6.) evangélikus templomban.

Címkék: