Bencsik István: Randevú című kiállításának megnyitója

„Engem izgat, foglalkoztat, kíváncsivá tesz az emberi test. A test, mint az alma vagy a cserebogár, a mindenség része. Viszonyban, viszonylatban van mindennel. Az emberi test nem lehet zárt rendszer, hiszen keletkezik és megszűnik. Ez filozófia. Testfilozófia…”

Randevú

Bencsik István Kossuth-díjas szobrászművész erotikus szobrai egy nagy mester sajátos megfogalmazásai a nőről, a női test titkairól.

A kiállítás 2014. november 23-ig tekinthető meg a Pécsi Galériában.

• Felnőtt: 500 Ft
  • Nyugdíjas: 250 Ft
  • Diák: 250 Ft

BENCSIK István Kossuth –díjas szobrászművész, Professor  Emeritus

• 1974 és 1977 között a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Szimpózium Bizottsága titkára, 1995-től a Magyar Művészeti Akadémia elnökségi tagja. Budapesten, a Százados úti művésztelepen lakott, 1982-től Pécsett él.
  • 1954-től kiállító művész. 1957-1959 és 1977-79között  Makrisz Agamemnon asszisztenseként dolgozott.
  • A villányi Nemzetközi Szobrászati- és a nagyatádi Nemzetközi Faszobrászati Alkotótelep egyik alapítója, 1972-1974 között a villányi telep vezetőségi tagja.
  • Részt vett a Piestany-Moravanyói (1970, CSZ) és a rusovcei (1992, SZL) szobrászati alkotótelepeken. 1982-től a pécsi Janus Pannonius Tudományegyetem Tanárképző Kar Rajztanszékének tanára, majd docense.
  • 1990-től a volosi művtelep (GR) igazgatója.
  • 1991-ben egyik alapítója volt a pécsi Képzőművészeti Mesteriskolának.
  • 1993 óta a Magyar Képzőművészeti Főiskola tanáraként dolgozott
  • Pályája kezdetén lírai, figurális szobrokat alkotott. 1968-tól az emberi mellkas térbeli koordinátái alapján orvosi célra, fakockákból ragasztott, összecsiszolt, plasztikus, felnagyított, objektívan ábrázolt torzókat mintázott. Ugyanebben az időben fémlemezből hajtogatással, gyűréssel, gesztusszobrokat hozott létre, fémtárgyakat alakított át amorf alakzatokká, drótplasztikákat készített. Az 1970-es évek elején a villányi és a nagyatádi alkotótelepen nonfiguratív szobrokat faragott. A 70-es évek második felétől a torzó lesz művészetében a meghatározó motívum. A torzók folytatásai a testrészleteket ábrázoló nagyméretű kő-, fa- és márványszobrai és a 80-as évek második felétől születő, ujj-részletekből épülő sorozata. Erotikus  szobrai  egy nagy  mester  sajátos  megfogalmazásai  a nőről , a női test  titkairól.

2014. október 17. 17:00 - 20:00
Pécsi Galéria (Széchenyi tér)
Kiállítás