Nemzeti Agykutatási Program – eddigi eredmények bemutatása

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a világ fejlett részén az agy betegségei felelősek a teljes betegségteher mintegy harmadáért. 2010-ben 30 európai ország agyi - mentális és neurológiai – betegségekből eredő éves költségterhét 798 milliárd Euróra becsülték. Ez több mint a szív- és érrendszeri betegségek, a rák és a diabétesz költségei együttvéve.

Az agyi rendellenességek hatalmas társadalmi és gazdasági terhét csak felfedezésekre alapozódó új kezelések (gyógyszerek, beavatkozások) és megelőzési eljárások révén lehet érdemben csökkenteni. Ezért döntött a Kormány egy nemzeti agykutatási program indítása mellett, négy évre (2013-2017) összesen 12 milliárd forintos forrás biztosításával a Kutatási, Technológiai és Innovációs Alapból (KTIA). A program előkészítésében vezető agykutatók, szakértők, kormányzati és MTA szakemberek vettek részt.

 

A „Nemzeti Agykutatási Program” (röviden NAP) elnöklésére a „The Brain Prize” kitüntetettje, Freund Tamás akadémikus kapott felkérést, aki a Magyar Tudományos Akadémia Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet (MTA KOKI) igazgatója, az Európai Idegtudományi Társaságok Szövetségének (FENS) korábbi elnöke, J.M. Barroso EU Bizottsági elnök Tudományos és Technológiai Tanácsadó Testületének tagja.

 

A NAP keretében tisztelettel meghívunk minden kedves érdeklődőt a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont és az Idegtudományi Centrum közös szervezésében megrendezendő „Korszerű képalkotási lehetőségek az idegtudomány szolgálatában: Nemzeti Agykutatási Program eredményeinek bemutatása a Pécsi Tudományegyetemen” című szemináriumra.

 

A program:

Oberfrank Ferenc – Freund Tamás: Félidőben a NAP: Eredmények és távlatok

Helyes Zsuzsanna: A Szentágothai János Kutatóközpont kisállat képalkotó műszerparkjának alkalmazási lehetőségei

Ábrahám István: A struktúra és dinamika vizsgálata az idegsejtekben: szuperrezolúciós és egyedi molekula detekciós mikroszkópia

Bogner Péter, Berente Zoltán: Egerek és emberek - Kisállat MR a klinikai idegtudomány szolgálatában

Pintér Erika, Komoly Sámuel, Ács Péter, Sághy Éva, Sipos Éva, Bölcskei Kata, Kemény Ágnes, Sándor Zoltán, Borbély Éva: A TRPA1 receptor, mint potenciális, új célmolekula a szklerózis multiplex terápiájában

Perlaki Gábor, Auer Tibor, Pintér Sándor, Janszky József: Kezesség és féltekei beszéddominancia: melyik a tyúk, melyik a tojás?

Kovács Norbert, Balás István, Dóczi Tamás, Komoly Sámuel: Lendületben maradni: A mély agyi stimuláció szerepe a munkaképesség megőrzésében

Büki András, Tóth Arnold, Tóth Péter, Kovács Noémi, Amrein Krisztina, Czeiter Endre:

A baleseti agysérülés biomarkerei- a transzlációs kutatás esélyei

Esemény időpontja: 
2016. január 18. 14:00
Esemény helyszíne és címe: 
PTE Szentágothai János Kutatóközpont
Kapcsolattartó neve: 
Dr. Kiefer Éva
Kapcsolattartó e-mail címe: 
eva.kiefer@aok.pte.hu
Kapcsolattartó telefonszáma: 
30/46-55-933
Rovat: 
Előadás
You shall not pass!