VII. Európai Trauma Tanfolyam 2017

Az Európai Trauma Tanfolyam (European Trauma Course, ETC) az európai székhelyű, balesetet szenvedett súlyos betegek állatásáért felelős nagy nemzetközi szervezetek kezdeményezésére és együttműködésével jött létre. A program kialakításában a European Society for Trauma and Emergency Surgery (ESTES), az European Society for Emergency Medicine (EUSEM), a European Society of Anaesthesiology (ESA) és a European Resuscitation Council (ERC) vettek részt.

VII. European Trauma Course 2017 in Pécs

 

A nemzetközi traumatológiai oktatásban évtizedek óta jelen van az amerikai származású ATLS (Advanced Trauma Life Support) tanfolyam, amely minden további, hasonló profilú továbbképzésnek is az alapjául szolgál. Ezen tanfolyamok vitathatatlan érdeme a standardizált és szisztematikus betegvizsgálat ún. "ABCDE" rendszerének kidolgozása és népszerűsítése, melynek célja a potenciálisan életveszélyes sérülések mielőbbi felismerése és ellátása az egész testet ért sérülések alapos és rendszeres feltérképezése mellett.

 

Az utóbbi időben azonban, a rendszeres frissítések ellenére is, számos kritika érte az ATLS tanfolyamokat. Ennek oka egyrészt a tanfolyamrendszer merevsége, másrészt a tanfolyam felnőttpedagógiai szempontból továbbra is kissé elavult felépítése, az interaktív szimulációs gyakorlatok alacsony száma, a túlzott amerikai szemlélet, valamint a csapatmunkára és a kommunikációra fordított kevés figyelem volt.

 

VII. European Trauma Course 2017 in Pécs

 

Mindezek miatt a korábban említett nagy európai szervezetek szűkségét érezték egy európai szemléletű, modern baleseti tanfolyam megalkotását. Erőfeszítéseik eredményeként üdvözölhetjük 2014-töl már Magyarországon is az ETC-t.

 

A tanfolyam elsődleges célközönsége a súlyos balesetet szenvedett betegek primer kórházi ellátását végző szakemberek, vagyis a sürgősségi orvosok, sebészek, baleseti sebészek, altatóorvosok és a hozzájuk kapcsolódó társszakmák érintett képviselőinek köre. A tanfolyam során mindegyikük a saját tapasztalatát és szakirányú tudását is felhasználva, számos szimulációs gyakorlat során fejleszti tovább az ABCDE koncepció megtartásával az eddig megismert vertikális, egyedi ellátási tevékenységet egy horizontális, csapatmunkán alapuló ellátási formára. A gyakorlatok során a résztvevőknek lehetőségük nyílik gyakorolni az egyes csapattagokra illetve a team vezetőjére háruló feladatokat is. A tanultakról a tanfolyam végén elméleti és szimulációs gyakorlati vizsgán is számot adnak. A vizsgák sikeres teljesítését követően egy nemzetközileg elismert és nyilvántartott diplomát kapnak kézhez. A tanfolyam során kiemelkedő teljesítményt mutató hallgatóknak lehetőségük nyílik arra, hogy egy instruktorképző tanfolyam elvégzése után önmaguk is oktatóként tevékenykedhessenek tovább bármelyik európai ETC tanfolyamon.

 

Magyarország hetedik ETC tanfolyamára 2017 január 5-e és 7-e között, Pécsett kerül sor. A tanfolyam magyarországi bevezetésében jelentős szerepet játszik a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvosi Kara, az Országos Baleseti Sebészeti Intézet, egyes közhasznú szervezetek valamint az ERC nemzetközi oktatógárdája. A kezdeményezés hosszútávú célja egy olyan, minden érintett szakember számára elérhető országos szintű rendszer megalkotása amely elősegíti a súlyos balesetet szenvedek betegek egységesített, modern, szakszerű ellátási elveinek népszerűsítését és oktatását, ezáltal elősegíti a szakellátás minőségi fejlődését és a betegbiztonság fokozását.

 

További információk »

 

Esemény időpontja: 
2017. január 05. 08:00 - 2017. január 07. 16:00
Esemény helyszíne és címe: 
Hunyor Vendégház (Pécs, Jurisics Miklós u. 16, 7624)
Kapcsolattartó neve: 
Boros Rita
Kapcsolattartó e-mail címe: 
boros.rita@pte.hu
Rovat: 
Előadás
You shall not pass!