Világszerte körülbelül 250 millió embert érint a cukorbetegség, melynek egyik leggyakoribb késői szövődménye a neuropáthia (a perifériás idegeket érintő károsodás). Ez a betegeknek megközelítőleg mintegy 50%-át érintheti és végső esetben részleges lábfej, majd alsó végtagi amputációhoz vezethet.
A PTE Természettudományi Kar Sporttudományi és Testnevelési Intézet tudományos fejlesztési stratégiájának részeként került sor a mozgásterápiás `homok` labor kiépítésére, a TÁMOP-4.1.2.E-15/1/KONV-2015-0003 számú "Sporttudományi képzés fejlesztése a Dunántúlon 2015" című pályázat segítségével. A laborban több tudományos kutatás valósul majd meg, melyek a Pécsi Tudományegyetem más karának kutatóival együttműködve, elsősorban a homokon történő fizikai aktivitás molekuláris biológiai folyamatokra és biomechanikai paraméterekre gyakorolt hatását vizsgálják olyan neurodegeneratív betegségek esetében, mint például a diabéteszes neuropátia.
A kutatási eredmények olyan összefüggésekre hívhatják fel a figyelmet, melyeket a klinikai gyakorlatban hasznosítva, a betegségek kiegészítő kezelését eredményesebbé tehetik, ezáltal csökkentve a betegek fájdalmát és az esetlegesen később kialakuló szövődmények kockázatának lehetőségét.