A Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kara (PTE ÁOK) és a Donau Universität Krems együttműködési megállapodást ír alá a mind Magyarország, mind egész Európa szempontjából kritikus fontosságú migrációs egészségüggyel foglalkozó szakemberek képzésének közös elindításáról. A téma fontosságát és aktualitását növeli, hogy az egyébként az Egészségügyi Világszervezet közgyűlési határozatában tagállami számára kötelezettséggé tett képzési programok eddig még sehol sem indultak meg, így ezen a területen a pécsi – kremsi kezdeményezés úttörő lesz az Unióban.
Ezúton szeretnénk meghívni a sajtó kedves képviselőit az együttműködés aláírásának alkalmából rendezett sajtótájékoztatónkra, amelyet augusztus 27-én, csütörtökön 11.00 órától a Palatinus hotel különtermében tartunk a kremsi egyetem és a migrációs kérdéskör szakértőinek magas rangú európai és magyar képviselőinek részvételével.
A sajtótájékoztatón részt vesz Prof. Gudrun Biffl, a Donau Universität Krems dékánja, Prof. Miseta Attila a PTE ÁOK dékánja, valamint az Emberi Erőforrások Minisztériumának képviselői. A sajtóeseményen előre láthatóan jelen lesznek a migrációs egészségügy olyan világszerte is elismert szakértői is, mint Dr. Santino Severoni, az Egészségügyi Világszervezet Európai Irodája Migrációs-egészségügyi programjai vezetője, Dr. Allan Krasnik professzor, az Európai Közegészségügyi Társaság Migráns- és Etnikai kisebbség-egészégügyi Szekciójának elnöke, és Prof. Szilárd István tudományos főtanácsadó, a PTE ÁOK migrációs egészségügyi munkacsoportjának vezetője. A sajtótájékoztató nyelve angol, magyar nyelvű tolmács részvételével.
Az együttműködési megállapodás tető alá kerülésével egy időben zajlik Pécsett a Népegészségügyi Képző- és Kutatóhelyek IX. konferenciája, amelynek kiemelt témáját képezik a migráció jelentette egészségügyi kihívások. A tanácskozás azért is kritikus fontosságú, mert miközben a bevándorlás az EU előtt álló legnagyobb kihívás, jelen pillanatban az Európai Unió nem rendelkezik sem naprakész adatbázissal, sem migrációs egészségügyi stratégiával, márpedig ezek hiányában nem lehet hatékony sem a menekültek megsegítése, sem az európai lakosság megvédése a migrációhoz kapcsolódó egészségügyi kockázatoktól. A konferencia nem titkolt célja, hogy párbeszédet kezdeményezzen ezen a téren. A konferencia ülései nyíltak, így érdeklődés esetén a munka-üléseken is szeretettel várjuk a sajtó képviselőit. A konferencia részletes programja: http://nke2015.pte.hu/program.html