Díszdoktoravató Ünnepi Szenátusi Ülés a Magyar Tudomány Ünnepén

A Pécsi Tudományegyetem 2016. november 9-én tartotta díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülését a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából, amelyen Doctor Honoris Causa, Doctor et Professor Honoris Causa címek, minisztériumi kitüntetések, címzetes docensi címek és habilitált doktori oklevelek átadására került sor.

Az ülés elején Dr. Bódis József, egyetemünk rektora köszöntötte a megjelenteket, majd megosztotta gondolatait a Magyar Tudomány Ünnepéhez, az 1956-os egyetemi megemlékezésekhez, a PTE nemzetköziesítési tevékenységéhez és egyetemünk alapításának 650 éves jubileumához kapcsolódóan.

A karok a Kari Tanács támogatásával évente karonként egy személy „doctor et professor honoris causa” avatásra tehetnek előterjesztést, ha a címmel kitüntetendő hazai vagy külföldi személy a fentieken kívül az Egyetemen folytatott oktatási, kutatási tevékenysége révén szoros kapcsolatot tart fenn az Egyetemmel vagy komoly szolgálatot tett az Egyetemnek az oktatási feladatok ellátása, az oktatás színvonalának emelése terén.

Doctor Honoris Causa címet vehetett át:

Doctor et Professor Honoris Causa címet vehetett át:

A Nemzeti Szak- és Felnőttképzési Hivatal kezdeményezésére az Emberi Erőforrások Minisztere kiemelkedő szakmai tevékenységének elismeréseként miniszteri elismerő oklevelet adományozott:

• Schmidt Attilának, a Gyógyszerésztudományi Kar dékáni hivatalvezetőjének.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi tanári címet, valamint az egyetem címerével ellátott ezüst kitűzőt vehetett át:

• Dr. Végvári Valentyina, a PTE Bölcsészettudományi Kar Szlavisztika Intézetének egyetemi docense.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi docensi címet, és az egyetem címerével ellátott ezüst kitűzőt vehetett át:

• Dr. Angyal Miklós, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának egyetemi docense,
  • Dr. Garamvölgyi Róbert, a Garamvölgyi Ügyvédi Iroda irodavezető ügyvédje,
  • Dr. Koósz Margit, a PTE Bölcsészettudományi Kar Szlavisztika Intézet Szláv Filológia Tanszékének adjunktusa,
  • Dr. Mogyorósi Sándor Károly, Budapest Főváros VI. kerület Terézváros Önkormányzatának jegyzője,
  • Dr. Palotás József, a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal Szakmai Főigazgató-helyettese,
  • Dr. Takács István, a Pécsi Járási és Nyomozó Ügyészség vezető ügyésze,
  • Ladányi Éva, a Külügyminisztérium Ammani Magyar Nagykövetségének konzulja, kulturális tanácsosa.

A szenátusi ülés alkalmából egy különleges oklevél átadásra is sor került. Intézményünk kiemelt célkitűzései közé tartozik a nemzetközi hallgatók beiskolázása, a nálunk tanuló és diplomát szerző külföldi hallgatók számának növelése. Az ünnepség keretében köszöntötték a 3000. nemzetközi hallgatót, aki Egyiptomból érkezett és a Bölcsészettudományi Karon nappali alapképzésben nemzetközi tanulmányok szakon tanul.

3000. nemzetközi hallgatónak szóló oklevelet vehetett át:

• Mohamed Omar Youssef Shaaban Mahmoud, a Bölcsészettudományi Kar hallgatója.

Habilitált doktori oklevelet vehetett át az építőművészet tudományának területén:

• Dr. Jakab Csaba, a Széchenyi István Egyetem egyetemi docense,
  • Dr. Anthony Gall, a Szent István Egyetem egyetemi docense.

a földtudományok területén:

• Dr. Bánhidi Miklós, a Nyugat-Magyarországi Egyetem főiskolai tanára.

a neveléstudományok területén:

• Dr. Németh Balázs, a PTE Kultúratudományi, Pedagógusképző és Vidékfejlesztési Karának intézetigazgató egyetemi docense.

A Pécsi Tudományegyetem Doktori Szabályzatában foglalt előírásoknak megfelelően az Egyetem Szenátusa „doctor honoris causa” címet adományoz, azaz tiszteletbeli doktorrá avatja azokat a bel- és külföldi személyeket, akik

• több évtizeden keresztül kiemelkedően művelték tudományterületüket,
  • nemzetközi elismerésre tettek szert,
  • szoros kapcsolatot tartanak fenn a Pécsi Tudományegyetemmel,
  • komoly szolgálatot tettek az egyetemnek, illetve a magyar tudománynak és művészetnek
  • és honoris causa doktori címmel történő elismerésük a Pécsi Tudományegyetem megbecsültségét emeli.

Lucza Pálma és Hoffer Frigyes, a Zeneművészeti Intézet hallgatói ünnepi műsorukkal emelték az esemény fényét.

Érdeklődő egykori hallgatóink regisztrálhattak egyetemünk Alumni szervezetébe. Az ingyenes regisztrációkor egy ún. Alumni Tagkártyát kaptak, melynek felmutatásával az ország több pontján juthatnak kedvezményekhez, a teljes lista az www.alumni.pte.hu honlapon tekinthető meg, ahol online regisztrációra is lehetőség van.

A díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülés élő közvetítésének felvétele itt tekinthető meg »

Új díszdoktorainknak, kitüntetettjeinknek szívből gratulálunk, és kívánjuk, hogy munkájukkal tovább öregbítsék a Pécsi Tudományegyetem hírnevét!