Díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülés a Magyar Tudomány Ünnepén

A Pécsi Tudományegyetem 2015. november 20-án tartotta díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülését, amelyen a honoris causa doktorok avatására, majd Arany Katedra Díj, professor emeritusi-, egyetemi magántanári-, címzetes tanári,- docensi címek és habilitált doktori oklevelek átadására került sor.

A magas minőségű videó letöltéséhez kattintson ide, majd válassza a következőt: Letöltés/ Eredeti állomány.
normál minőségű videó letöltéséhez kattintson ide, majd válassza a következőt: Letöltés/ Eredeti állomány.

Az ülés elején Dr. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora köszöntötte a megjelent díszvendégeket, az avatandó díszdoktorokat, a város és az egyetem képviselőit, valamint a horvátországi mezőgazdasági szaktanácsadó intézmény képviselőit, s osztotta meg gondolatait a Tudomány Ünnepéről és az egyetem 650 éves Jubileumáról

A Pécsi Tudományegyetem Doktori Szabályzatában foglalt előírásoknak megfelelően az Egyetem Szenátusa tiszteletbeli doktorrá avatja azokat a bel- és külföldi személyeket, akik
- több évtizeden keresztül kiemelkedően művelték tudományterületüket,
- nemzetközi elismerésre tettek szert,
- szoros kapcsolatot tartanak fenn a Pécsi Tudományegyetemmel,
- komoly szolgálatot tettek az egyetemnek, illetve a magyar tudománynak és művészetnek
- és honoris causa doktori címmel történő elismerésük a Pécsi Tudományegyetem megbecsültségét emeli.

Doctor et Professor Honoris Causa címet vehetett át:

• Professor Harmathy Attila,

Doctor Honoris Causa címet vehetett át:

• Professor Petar Cindric (Cindrity)
  • Professor Andrew John Morgan
  • Professor Abhaykumar R. Vasavada.

A Művészeti Kar ünnepi műsorát követően a Pécsi Tudományegyetem jubileumi programsorozatának első kiadványa, a Pécsi Egyetemi Almanach háromkötetes sorozatának első kötete került bemutatásra, mely kiadványát Lengvári Istvánt, a PTE 650 Jubileumi Almanach szerkesztőbizottságának elnöke mutatta be. A projekt keretében az intézményeket tekintve feldolgozásra kerültek, illetve kerülnek a jelenlegi Pécsi Tudományegyetem és jogelődei, valamint az 1923-as, az Erzsébet Tudományegyetem újraindulását megelőző évszázadok pécsi felsőoktatási intézményei.

A Pécsi Tudományegyetem Rektora tiszteletét és köszönetét fejezte ki és Aranykatedra díjat adományozott az egyetemi hallgatók tudásának elmélyítése terén hosszú évtizedeken át példaértékűen magas színvonalon végzett oktatómunkájáért, nemzetközileg is messzemenően elismert tudományos tevékenységéért:

• Török Béla nyugdíjas egyetemi tanárnak.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa az egyetemi hallgatók tudásának elmélyítése terén hosszú évtizedeken át példaértékűen és magas színvonalon végzett oktatómunkájáért, nemzetközileg is elismert tudományos tevékenysége elismeréseként 2015. szeptember 1. napjától a Professzor Emerita címet és az Egyetem címerével ellátott arany kitűzőt adományozott:

• Kovács Magdolna professzorasszonynak, az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanárának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa az Egészségtudományi Kar fejlődését elősegítő és kiemelkedő szakmai-tudományos teljesítménye alapján végzett kiváló oktató munkája elismeréseként 2015. augusztus 9. napjától a Professzor Emeritus címet és az Egyetem címerével ellátott arany kitűzőt adományozta:

• Nyárády János professzornak, az Egészségtudományi Kar egyetemi tanárának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa egyetemi magántanári címet, és a PTE címerét ábrázoló ezüst kitűzőt adományozott:

• Sebestyén Andornak, az OEP Dél-dunántúli Területi Hivatal igazgatójának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi tanári címet, valamint az egyetem címerével ellátott ezüst kitűzőt vehetett át:

• Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára
  • Maróti György, a Pannon Egyetem egyetemi docense
  • Tamás Lajos, a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kar nyugalmazott egyetemi docense.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi docensi címet, és az egyetem címerével ellátott ezüst kitűzőt vehetett át:

• Ajtay Zénó, a Zsigmond Vilmos Harkányi Gyógyfüdő Kórház orvosigazgató-helyettese
  • Kardkovács Kolos Viktor, a Magyar Külkereskedelmi Bank Zrt. ügyvezető igazgatója
  • Lelbach Ádám, a Dr. Rose Magánkórház vezető belgyógyásza
  • Wallacher Lajos ügyvéd

Tóth Kálmán professzor, a Pécsi Tudományegyetem tudományos- és innovációs rektorhelyettese köszöntötte a habilitáltakat.

Habilitált doktori oklevelet vehetett át:

az orvostudományok területén:

• Boronkai Árpád, a PTE Klinikai Központ adjunktusa

az építészmérnöki tudományok területén:

• Orbán Zoltán, a PTE Műszaki és Informatikai Kar adjunktusa

az építőművészetek területén:

• Markó Balázs, a Szent István Egyetem egyetemi docense
  • Molnár Tamás, a PTE Műszaki és Informatikai Kar adjunktusa,
  • Borsos Ágnes, a Műszaki és Informatikai Kar adjunktusa és
  • Szösz Klaudia, a Műszaki és Informatikai Kar adjunktusa.

Szívből gratulálunk az kitüntetetteknek és kívánjuk, hogy munkájukkal tovább öregbítsék a Pécsi Tudományegyetem hírnevét!