Díszdoktoravató Ünnepi Szenátusi Ülés

A Pécsi Tudományegyetem 2015. március 12-én tartotta díszdoktoravató ünnepi szenátusi ülését, amelyen Doctor Honoris Causa, professor emeritus, egyetemi tanári- és docensi címek, a Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett kitüntetés, valamint a habilitált doktori okleveleket átadására került sor.

Az ülés elején Dr. Bódis József, a Pécsi Tudományegyetem rektora köszöntötte a megjelent díszvendégeket, az avatandó díszdoktorokat valamint a város és az Egyetem képviselőit, majd megosztotta gondolatait a március 15-i ünnephez kapcsolódóan.

A Pécsi Tudományegyetem Doktori Szabályzatában foglalt előírásoknak megfelelően az Egyetem Szenátusa tiszteletbeli doktorrá avatja azokat a bel- és külföldi személyeket, akik:

• több évtizeden keresztül kiemelkedően művelték tudományterületüket,
  • nemzetközi elismerésre tettek szert,
  • szoros kapcsolatot tartanak fenn a Pécsi Tudományegyetemmel,
  • komoly szolgálatot tettek az egyetemnek,
  • illetve a magyar tudománynak és művészetnek és honoris causa doktori címmel történő elismerésük a Pécsi Tudományegyetem megbecsültségét emeli.

Doctor Honoris Causa címet vehetett át:

• John K. Grande, művészettörténész,
  • Tabár László, az Uppsalai Egyetem professzora,
  • Wang Tie, a Central Academy of Fine Arts dékánja.

Balog Zoltán, Magyarország emberi erőforrások minisztere a Magyar Felsőoktatásért Emlékplakett kitüntetést adományozta:

• Kocsis Bélának, az Általános Orvostudományi Kar egyetemi docensének és
  • Rappai Gábornak, a Közgazdaságtudományi Kar egyetemi tanárának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa 2014. november 12-ei ülésén az Általános Orvostudományi Kar felvirágoztatása érdekében végzett fáradhatatlan munkálkodása, az egyetemi hallgatók elméleti és gyakorlati tudásának elmélyítése terén hosszú évtizedeken át magas színvonalon végzett, kimagaslóan példaértékű oktatómunkája, nemzetközileg is messzemenően elismert tudományos tevékenysége elismeréseként professor emeritus címet, és a PTE címerével ellátott arany kitűzőt adományozott:

• Lénárd Lászlónak, az Általános Orvostudományi Kar egyetemi tanárának, a PTE rector emeritusának.
  • Pytel Józsefnek, a Klinikai Központ egyetemi tanárának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusa egyetemi magántanári címet, és a PTE címerét ábrázoló ezüst kitűzőt adományozta:

• Karlinger Kingának, a Semmelweis Egyetem tudományos főmunkatársának.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi tanári címet, valamint az egyetem címerével ellátott ezüst kitűzőt vehetett át:

• Pais Ella Regina, a Pécsi Tudományegyetem nyugalmazott főiskolai tanára,
  • Sipos Anna Magdolna, a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar tudományos főmunkatársa,
  • Szép Zsófia, a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar tudományos főmunkatársa.

A Pécsi Tudományegyetem Szenátusának döntése értelmében címzetes egyetemi docensi címet, és az egyetem címerével ellátott ezüst kitűzőt vehetett át:

• Bőhm György, a Tesco Global Kft. vevőszolgálati igazgatója,
  • Börzsei László Zoltán, a Kaposi Mór Oktató Kórház Baleseti Sebészeti Osztály osztályvezető főorvosa,
  • Karosi Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház, Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Osztály osztályvezető főorvosa.

Habilitált doktori oklevelet vehetett át

az állam-és jogtudományok területén:

• Bárándy Gergely, országgyűlési képviselő,
  • Kőhalmi László, a PTE Állam- és Jogtudományi Kar adjunktusa,
  • Nagy Zoltán András, az Állam- és Jogtudományi Kar egyetemi docense;

az egészségtudományok területén:

• Bognár József, a Testnevelési Egyetem egyetemi docense,
  • Géczi Gábor, a Testnevelési Egyetem egyetemi docense,
  • Sebestyén Andor, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár Dél-Dunántúli Területi Hivatal igazgatója,
  • Oláh András, a PTE Egészségtudományi Kar egyetemi docense;

a gyógyszertudományok területén:

• Huber Imre, a PTE Általános Orvostudományi Kar tudományos főmunkatársa;

az irodalomtudományok területén:

• Cserjés Katalin, a Szegedi Tudományegyetem adjunktusa,
  • Horváth Géza, a Pannon Egyetem egyetemi docense,
  • Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi docense;

a közgazdaságtudományok területén:

• Somogyvári Márta, a PTE Közgazdaságtudományi Kar egyetemi docense,
  • Takács András, a Közgazdaságtudományi Kar adjunktusa;

a neveléstudományok területén:

• Varga Katalin, a Felnőttképzési és Emberi Erőforrás Fejlesztési Kar egyetemi docense;

a nyelvtudományok területén:

• Simonffy Zsuzsanna, a Bölcsészettudományi Kar egyetemi docense;

az orvostudományok területén:

• Funke Simone, az Általános Orvostudományi Kar adjunktusa,
  • Pap Marianna, az Általános Orvostudományi Kar egyetemi docense,
  • Pár Gabriella, a PTE Általános Orvostudományi Kar egyetemi adjunktusa,
  • Sonnevend Ágnes, az Egyesült Arab Emirátusok Egyetemének egyetemi docense,
  • Varjú Cecília, az Általános Orvostudományi Kar adjunktusa;

a pszichológiai tudományok területén:

• Bálint Ágnes, a Bölcsészettudományi Kar adjunktusa;

a történelemtudományok területén:

• Nagy Árpád Miklós, a Bölcsészettudományi Kar egyetemi docense;

a zeneművészetek területén:

• Herpay Ágnes, a Művészeti Kar adjunktusa.

Február 18-án tisztújító közgyűlést tartott a PTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzata, miután Rinfel János elnök lemondott tisztségéről. A közgyűlés döntése értelmében az új elnök Takács Gyula lett.

Az ünnepségen Rinfel János, vezetői tisztsége során tanúsított kiemelkedő közösségi tevékenysége elismeréseként, a PTE címerét ábrázoló eozin emlékplakettje kitüntetésben részesült.

Leköszönő beszéde után az elnöki tisztséget jelképező talárt átadta az Egyetemi Hallgatói Önkormányzat új elnökének, Takács Gyulának, aki megtartotta bemutatkozó, székfoglaló beszédét.

Új díszdoktorainknak, kitüntetetteinknek, a hallgatói önkormányzat új elnökének ezúton is még egyszer szívből gratulálunk, és kívánjuk, hogy munkájukkal tovább öregbítsék a Pécsi Tudományegyetem hírnevét!